Başkan Yönetim Meclis Personel Tarım Köşesi Videolar iletişim Kayıt Olma Banka Hesabımız Sorular Cevaplar

KURBAN BAYRAMINA DOĞRU...Türkiye Ziraat Odaları Birliği, çadır kiraları,
vekaleten kesim, üreticilerin pazar alanlarındaki
ihtiyaçları ve denetim konularında uyarılarda bulundu
-TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:
“Belediyelerimizin, kurbanlık satış yerlerini kiralarken,
buraları gelir getirici bir yer değil, bir kamu hizmeti
olarak görmelerini ve kira bedellerini mümkün
olduğunca düşük tutmalarını bekliyoruz”
“Vekâleten kesimde, üreticinin de vekâlet veren
vatandaşın da mağdur olmaması için sıkı önlemler alınmalıdır”
“Hayvanların yaş uygunluğu, gebe olup olmadığı gibi
vasıfları yönünden yapılan kontrollerde de titiz
davranılması gerekir”

Ankara – 27.9.2013 - Kurban Bayramı yaklaşırken, kurbanlık üreticileri açısından da hareketli günler başlıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticilerin,  kurbanlık pazarlarında ödeyecekleri çadır kiraları, vekâleten kesim, pazarların besicilerin sosyal ihtiyaçları açısından da donanımı ve denetim konularında mağduriyetler yaşanmaması için uyarılarda bulundu.
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, besicilerin, kurbanlıklarını özellikle büyük şehirlere götürme konusunda hazırlıklara başladıklarını belirtti. Kurbanlık satışlarının illere ve bölgelere göre farklılık gösterdiğini, kimi yerlerde canlı kilogram ve et fiyatı üzerinden, kimi yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapıldığını hatırlatan Bayraktar, “Birliğimizce, her yıl olduğu gibi bu yıl da hayvanlar pazarlara indirilmeden önce, iller bazında tahmini fiyatlar derlenip, kamuoyuna duyurulacaktır” dedi.

“Belediyelerin çadır kiraları üreticimizi mağdur etmemeli”

Kurbanlıkları büyük şehirlerde belediyelerin belirlediği yerlerde satmak isteyen üreticilerin satış süresince hayvanlarını bulunduracakları yerlere ciddi bir kira bedeli ödediklerini kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti:
“Bayramın yaklaşmasıyla birlikte bu tür yerlerin kira bedellerini belirleme çalışmaları da başlamıştır.
Üreticilerimizin yüksek maliyetli üretimleri ve hayvancılığımızın geçtiği süreç de dikkate alınarak, belediyelerimizin bu yerlerin kira bedeli belirlemede daha hassas davranmalarını, kurbanlık satış yerlerini kiralarken, buraları gelir getirici bir yer değil, bir kamu hizmeti olarak görmelerini ve kira bedellerini mümkün olduğunca düşük tutmalarını bekliyoruz. Belediyelerin çadır kiraları üreticimizi mağdur etmemeli. Çünkü üreticilerimiz çadır kirası yanında başka masraflar da yapıyor. Üreticimiz, hayvanların taşındığı mesafeye göre değişmekle birlikte, ciddi bir nakliye ücreti ödüyor; eğer hayvanları satamazsa dönüş için de nakliye parası veriyor, bu da masrafların daha da artmasına neden oluyor.
Ayrıca, hayvanlarını satacakları yere bir, iki hafta önceden giden üreticilerimiz kaldıkları sürede kişisel masrafları için de önemli denebilecek harcamalar yapıyor. Yani pazara kurbanlık sevk eden her üretici nakliye, çadır kirası, yeme, içme gibi harcamalar da dâhil olmak üzere kişi başına ciddi miktarlarda masraf yapıyor.”

“Vekâleten yapılan kurban kesimleri çok iyi denetlenmeli”

Belediyelerin hayvan pazarlarında üreticilerin su, tuvalet gibi, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik alt yapı hizmetlerine de azami özeni göstermesini beklediklerini kaydeden Bayraktar, dernek ve vakıflar aracılığıyla vekâleten yapılan kurban kesimlerinin de çok iyi denetlenerek, önceki yıllarda örneklerine rastlanan mağduriyetlere mahal verilmemesini istedi.
“Vekâleten kesimde, üreticinin de vekâlet veren vatandaşın da mağdur olmaması için sıkı önlemler alınmalıdır” diyen Bayraktar, şunları kaydetti:
“Kurban Bayramı döneminde birçok dernek ve vakıf, hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın verdiği vekâletle onlar adına kurban kesmek için faaliyet içine girmektedir. Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı olumsuzluklar birçok vatandaşımızın mağdur olmasına yol açmıştır. Dernek ve vakıflara yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi çok önemlidir. Aksi takdirde hem halkımızın, hem de üreticilerimizin mağduriyetine neden olunabilecektir. Vekâleten kurban kesmeyi taahhüt eden bu kuruluşların, bu dönemde ne kadar hayvanı nereden aldığının, hangi şartlarda ve nerelerde ne kadar kurbanlık kestiğinin, vekâleti veren kurban sahibinin vekâletinin yerine getirilip getirilmediğinin yetkili kurumlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesi, hem hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın hem de üreticilerimizin mağdur olmasını önleyecektir.”

Kurbanlıkların denetimi

Bayraktar, hayvan pazarlarında kamu kuruluşlarınca hayvanların sağlık kontrolünden geçirildiğini hatırlatarak, bu kontrollerin yanı sıra hayvanların yaş uygunluğu, gebe olup olmadığı gibi vasıflar yönünden yapılan kontrollerde de titiz davranılması gerektiğinin altını çizdi. Şemsi Bayraktar, “Böylece hayır işleyecek halkımıza gönül rahatlığıyla kurbanlığını seçme imkânı getirilecek ve mağduriyeti önlenecektir” dedi.

0 Yorumlar

Bize Dair Bilgiler

Ekipmanlarımızı izleyin

Odamıza ait ve çiftçilerimize kullanım sağlattığımız ekipmanlarımız.


Bozkır'da Hava Durumu