Başkan Yönetim Meclis Personel Tarım Köşesi Videolar iletişim Kayıt Olma Banka Hesabımız Sorular Cevaplar

Bayraktar, Sakarya’da


​-Bayraktar, Sakarya'da

-TZOB Genel başkanı Bayraktar: "Kurban Bayramı yaklaştı. İthal et lobileri yeniden hortladı"

-"Hükümetimize sesleniyorum, bu lobilerin oyununa gelmeyelim. Esas olan üretimi artırmaktır. Et ithalatımızı şu an için açmamız, et üretimine çok büyük darbe olur"

-"Türkiye'de ette ithalat kapısı kesinlikle açılmamalı"

-"Kurban Bayramı yaklaşıyor 'et fiyatları yükseldi, yeterli kurban yok' diyerek ithalat kapısını açmaya çalışıyorlar"

-"Şimdi benim üreticim kuraklıktan dolayı saman bulamıyor. Yem bitkileri pahalanmış. Kesif yem hızlı bir şekilde yükseliyor ama kimse yem fiyatlarına bakmıyor. Herkes et fiyatlarına bakıyor"

-"Maliyet arttığı için et fiyatları artıyor. Yoksa üretimde artış var. Bu yüzden biz hükümetimizden, hayvancılarımız için kaba yemdeki ve kesif yemdeki KDV'nin yüzde 8'den 1'e çekilmesini talep ediyoruz"

-"Fındık üretiminde Sakarya 91 bin ton ile Türkiye birincisi"

-"Batan ihracatçıları, alivrecileri doğal afetler batırdı" 

-"Çiftçilerimiz, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası'na olan borçları ile  Sosyal Güvenlik Kurumu'na ve elektrik şirketlerine olan borçlarının yapılandırılmasını istiyor"

 

Sakarya - 08.09.2014 -Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı (TZOB) Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı'nın yaklaştığını, ithal et lobilerinin yeniden hortladığını bildirerek, "hükümetimize sesleniyorum. Bu lobilerin oyununa gelmeyelim. Esas olan üretimi artırmaktadır. Et ithalatımızı şu an için açmamız, et üretimine çok büyük darbe olur" dedi.

Bayraktar, Sakarya'da Adapazarı Ziraat Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, et konusunda önemli mesajlar verdi. Kurban Bayramı'nın yaklaştığı şu günlerde "ithal et lobilerinin" yeniden hortladığını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bunu Ramazan öncesi de yaptılar. 'Et fiyatları yükseliyor' diyerek, et ithaline kapı açılmasını istediler. Şimdi de 'Kurban Bayramı yaklaşıyor. Et fiyatları yükseldi. Yeterli kurban yok' diyerek ithalat kapısını açmaya çalışıyorlar ve Türkiye'ye hayvan ithali yapmak istiyorlar. Et fiyatlarına baktığımızda makul bir düzeyde olduğunu görüyoruz. Şimdi benim üreticim kuraklıktan dolayı saman bulamıyor, yem bitkileri pahalanmış, kesif yem hızlı bir şekilde yükseliyor ama kimse yem fiyatlarına bakmıyor. Herkes et fiyatlarına bakıyor. Maliyet arttığı için et fiyatları artıyor. Yoksa üretimde artış var.

Bu yüzden biz hükümetimizden hayvancılarımız için kaba yemdeki ve kesif yemdeki KDV'nin yüzde 8'den 1'e çekilmesini talep ediyoruz. Eğer et fiyatlarının aşağıya düşmesini istiyorsak, yem üzerindeki vergi yükünün kaldırılması lazım. Bunu yapmadığımız gibi eğer bir ithalat kapısı açarsak, Allah korusun üretime büyük darbe vururuz, üretimi bir daha ayağa kaldırma şansımız olmaz.

Hükümetimize sesleniyorum, bu lobilerin oyununa gelmeyelim. Esas olan üretimi artırmaktır. Et ithalatımızı şu an için açmamız, et üretimine çok büyük darbe olur. Türkiye'de ette ithalat kapısı kesinlikle açılmamalı." 

  

-Fındık fiyatları-

 

Fındık fiyatlarının bir miktar daha yükseleceğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

"Tarım sektörünün şanslı bir yıl yaşamadı. Özellikle 2013 yılının ekim ayından itibaren kuraklık, hububat üretimimizi fevkalade olumsuz etkiledi. 2014 yılının özellikle Ocak ve Şubat aylarının sıcak gitmesi, birçok meyvede çiçeklenmeye neden oldu. Mart ayında yaşadığımız büyük bir don felaketi başta bu bölgede fındık olmak üzere birçok meyvemizin zarar görmesine sebebiyet verdi. 

Çiftçiler için hükümetten talebimiz var. Çiftçilerimiz, Tarım Kredi ve Ziraat Bankası'na olan borçları ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na ve elektrik şirketlerine olan borçlarının yapılandırılmasını istiyor. 

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz başkanlığında oluşturulan heyet, 371 bin ton fındık rekoltesi tahmin etti. Ziraat odalarının da içinde bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın oluşturduğu komisyonlar marifetiyle yapılan fındık üretim tespitleri de 388 bin ton civarında çıktı. Yani Ziraat Odaları ile Tarım Bakanlığı'nın rekolte tahminleri birbirlerine fevkalade yakın görünüyor. 

Diğer illerde üretimin düşmesiyle birlikte Sakarya'nın 91 bin ton ile fındık rekoltesinde Türkiye birincisi oldu. Artan fiyatlardan Sakaryalı fındık üreticilerinin istifade etmesini bekliyoruz. 

Ziraat Odaları Birliği olarak her yıl yaptığımız rekolte tahminlerinde, stokları üretim rakamlarına dahil etmedik. Toprak Mahsulleri Ofisi ve Fiskobirlik'in elinde olan 700 bin ton fındık, 2009 yılından bu zamana kadar bitti. Şu an stoksuz bir yıldayız. Alivre satış yapanların bu manada telaşını anlıyoruz. Çünkü onlar fındığı dalında sattı. Ama 500-550 bin ton fındık rekoltesini bekleyerek sattılar. Bir kısmı battı, bunun faturasını da Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ne çıkarmaya çalışıyorlar. Madem Türkiye'de 500-550 bin ton fındık var da bu fındık fiyatları 12-13 lira civarında neden seyrediyor? Türkiye'deki fındık rekoltesi dedikleri gibi olsaydı, fındık fiyatları ile oynayacaklardı. Ancak şimdi oynasınlar da görelim diyorum. Çünkü fındık yok. Batan ihracatçıları, alivrecileri, doğal afetler batırdı. Üreticimiz dikkatli olursa bu fiyatlar bir miktar daha yükselmeye devam edecek." 

0 Yorumlar

Bize Dair Bilgiler

Ekipmanlarımızı izleyin

Odamıza ait ve çiftçilerimize kullanım sağlattığımız ekipmanlarımız.


Bozkır'da Hava Durumu