Başkan Yönetim Meclis Personel Tarım Köşesi Videolar iletişim Kayıt Olma Banka Hesabımız Sorular Cevaplar

Toroslar’da İlk Karpuz ve Kavunlar 1.800 rakımda hasat edilmeye başlandı.Konya ili Bozkır ilçesine bağlı Dereköy Sarıot yaylasında yılın ilk karpuz ve kavunları hasat edilmeye başlandı.Dereköy Sarıot yaylasında Şahin ailesine ait olan 100 dekar araziye dikimi gerçekleştirilen Bozkır Yayla Karpuz ve kavunlarının ilk hasat edilmesine başlandı.

Toros yaylalarında iki yıldır Karpuz ve kavun ekimi yaptıklarını belirten Mustafa Şahin "Bizlere dedelerimizden kalma 1800 rakımlı Konya il sınırları içerisinde ki ve Antalya il sınırına komşu olan Dereköy Sarıot yaylasında Karpuz ve Kavun birinci hasadını yapıyoruz.


Burası yöresel olarak Bıyıklının çiftçiliği olarak bilinen ve Rahmetli babamızın evlatları olarak 3 kardeş olarak 100 dekar alanı ekiyoruz. Yaylamız Toros dağlarının doruklarında olmasından dolayı yüksek rakımda sezonun ileriki dönemlerinde anca hasada geçiyor ve geç dönemde özellikle Antalya bölgesinde satışa sunuluyor.

Bölgemizde son yıllarda Karpuz üretimi ve üretilen karpuzların kalitesi dolayısıyla büyük ilgi uyandırmaktadır. Tarımsal anlamda da destekleme yapılırsa bölgesel alanda daha fazla üretim ve bölge halkına ekonomik katkı sağlayacaktır.

Birde bizim yaylamızda Koski'nin yapmış olduğu bir çalışma sonrasında damlama sulama yöntemiyle kullandığımız suyumuz azaldı. Koski'nin zamanında vermiş olduğu sözleri yerine getirerek bizim gibi Sarıot yaylasında ki bahçe sahiplerinin mağduriyetlerini gidermesi gerekmektedir" dedi. 

 

0 Yorumlar

Bize Dair Bilgiler

Ekipmanlarımızı izleyin

Odamıza ait ve çiftçilerimize kullanım sağlattığımız ekipmanlarımız.


Bozkır'da Hava Durumu