Başkan Yönetim Meclis Personel Tarım Köşesi Videolar iletişim Kayıt Olma Banka Hesabımız Sorular Cevaplar

Konya’nın Bozkır İlçesi Arıcılık Merkezi Olacak.


Kalkınma Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, bölgenin arıcılık faaliyetlerinin ekonomik ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla tam teşekküllü arıcılık dönemini hayata geçiriyor. Arıcılık merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Bozkır İlçesindeki projelere toplamda 1 Milyon 716 Bin TL'lik hibe desteği sağlanıyor.

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat'tan oluşan KOP Bölgesinin topyekûn kalkınmasını temin etmek amacıyla faaliyetlerini yürüten KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, her ilin ihtiyaçlarına en uygun projelere, hibe desteklerini sürdürüyor.

Konya'nın Bozkır ilçesi, İklim şartları, coğrafi özelliklerinin uygunluğu ve tarımsal kimyasallardan uzak olması nedeniyle arıcılık merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İlçede bulunan arı yetiştiricilerinin verimli ve katma değeri yüksek arı ürünlerine yönlendirilmesinin sağlanması amacıyla eğitim, teknik inceleme gezileri ve hibe destekleri sağlayan KOP İdaresi Başkanlığı, yetiştiricilerin üretim maliyetlerini en aza indirmek, bal üretimine ek olarak katma değeri yüksek ana arı, arı zehri, propolis vb. üretimine yönlendirmek ve tarımsal faaliyetlerin genelinde olduğu gibi pazar sıkıntısını aşmak için birlikte hareket edebilecekleri örgütlü çalışma modelleri geliştiriyor.

Bozkırlı arı yetiştiricilerinin tam teşekküllü bal ve arı ürünleri üretimi gerçekleştirilebilmeleri amacıyla desteklenen 4 farklı projede toplam 1 milyon 716 bin TL hibe desteği sağlanacak. Desteklenecek projeler kapsamda ise 250 saati teorik, 176 saati pratik olmak üzere 426 saat eğitim, 660'ı arılı, 1140'ı polen ve propolis tuzaklı toplam 1800 adet kovan, 48'er adet polen eleği, sır alma tezgahı, bal hunisi, bal süzme makinesi, bal dinlendirme ve eritme kazanı, ana arı üretim seti, arı sütü üretim paketi,  araç içi USB ve Çakmalık girişli taşınabilir termos, arı ürünlerinin güvenle saklanabilmesi için 29 adet mini dondurucu ve üretilen tüm bu bal ve diğer yüksek katma değerli arı ürünlerinin tek bir marka altında toplanması ve tarımsal kalkınma kooperatifi kurularak piyasadaki rekabet gücünü artırmaya yönelik marka ve barkod tescili yapılacak, ulusal ve uluslararası pazarda yer alması sağlanacak. Bu çalışmalar sonucunda arı yetiştiricileri hem emeklerinin karşılığını alacak hem de severek yaptıkları işlerini bir sonraki nesillere aktarmanın mutluluğunu yaşayacak. 

0 Yorumlar

Bize Dair Bilgiler

Ekipmanlarımızı izleyin

Odamıza ait ve çiftçilerimize kullanım sağlattığımız ekipmanlarımız.


Bozkır'da Hava Durumu