Başkan Yönetim Meclis Personel Tarım Köşesi Videolar iletişim Kayıt Olma Banka Hesabımız Sorular Cevaplar
18 Şubat 2019 Pazartesi

“Bozkır Peynir Üretimine Başlıyor” Projesi hayata geçiriliyor.


Konya'nın Bozkır ilçesinde, KOP Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP TEYAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi tarafından desteklenen "Bozkır Peynir Üretimine Başlıyor" projesi Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor."Bozkır Peynir Üretimine Başlıyor" projesi kapsamında Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri tarafından Bozkır Aile Eğitim ve Sanat Merkez Müdürlüğü (ASEM) bayan kursiyerlerine verilen eğitimle uygulamalı olarak ev ortamında gerekli adımlar izlenerek sağlıklı Beyaz peynir üretimi anlatıldı. 

Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Mühendisi Oktay Gündoğay tarafından verilen eğitimde "KOP Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP TEYAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi tarafından maddi olarak desteklenen Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen eğitimler kapsamında Bozkır'da vatandaşlarımızın ev şartlarında sıhhi ve sağlıklı Beyaz Peynir üretimini anlatacağız. 

Şuan en hızlı bir şekilde ilk adım olarak Beyaz Peynir üretimini öğreneceğiz ve proje kapsamında ilerleyen günlerde daha çeşitli peynir üretimlerinin uygulamalı anlatımlarını da göreceğiz. İlçemizde çiftçilerimiz tarafından üretilen sütler uygun şartlarda ısıtılarak ve uygun şartlar altında ısıtılma işlemi sonrasında soğutularak pastörize sütümüzü üretebiliyoruz. 

Kendi peynir ürünlerimizi üreterek yerel anlamda tarımsal ihtiyacının yerelden karşılanmasını amaçlamaktayız" dedi. 

Proje eğitimi sonrasında örnek uygulama olarak yapılan peynir ikram edilirken, kursiyerlerin evlerinde kendilerinin de peynir üretimi yapabilmesi için maya ve peynir üretim malzemeleri proje kapsamında hediye edildi. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Ekipmanlarımız

Bozkır'da Hava Durumu